DUGUN FOTOGRAFCISI SECIMI

admin

Düğün Fotoğrafçınızı Seçerken….

Tarzınızı belirleyin, kendinizi tanıyın; Fotoğraf tarzınızı belirleyin…
Bulabildiğiniz kadar çok düğün fotoğrafı inceleyin.
Gelin dergilerinden, web sayfalarından, evli arkadaşlarınızdan… Kısacası fotoğraf bulabileceğiniz her kaynağı araştırın.
Fotoğraf tarzınız, kişiliğinizi yansıtmalıdır. Resmi düğün fotoğrafları, samimi fotoğraflar, siyah-beyaz fotoğraflar, renkli fotoğraflar vb.. tarzlar ve klasik, doğal, romantik, uçuk, gösterişli gibi yaklaşımlardan birisi mutlaka sizi daha iyi anlatacaktır.. Doğru tarzı belirlemenizdeki en önemli etken, kim olduğunuz ve kişiliğinizde neleri yansıtmaktan hoşlandığınızdır. Fotoğraflarınızın, düğün temasını, düğün heyecanını, sizin ve sevdiklerinizin mutlu anlarını yaşatması gerekir…
Bütçenizi belirleyin;
Kendinize, düğün planınız içinde fotoğrafların ne kadar önem teşkil ettiğini sormanız gerekir.
Bu noktada unutmamanız gereken, düğününüz ne kadar mükemmel olsa da bir gün bunun bir gün belleğinizden silineceği ve yıllar boyu bunun fotoğraflarda yaşatılabileceğidir.
Düğün mekanınızdaki detayları öğrenin;
Düğün yapacağınız mekanda, fotoğraf veya video çekimlerinde kısıtlama olup olmadığını sorun. Mekan düzenlemesi içerisinde fotoğraf çekimleri için özel bir hazırlık gerekli olup olmayacağını öğrenin. Mekanın ışıklandırması nasıl, çekimler için uygun mu? Çekim mekanı olarak alternatifler mevcut mu, yoksa başka bir mekan mı ayarlamak gerekir ?
Mümkünse nikah seremonisini gün ışığının olduğu saatlerde ayarlamaya çalışın… Unatmayın konuklarınız ve davetliler sizin için orada bulunacaklar… Ve iyi bir ışıkla nikahınızdaki bütün detaylar, insanlar, olaylar ve aksiyonlar daha iyi fotoğraflanacaktır. Bunun için fotoğrafçınızın fikrini sorun. Fotoğrafçınız size daha önceki deneyimlerine dayanarak mutlaka tavsiyelerde bulunacaktır. Düğün günü planlaması sizin için olduğu kadar fotoğrafçınız için de çok önemlidir. Mutlaka planlamanızla ilgili detayları fotoğrafçınıza da anlatın. Düğün gününüzün hangi bölümlerinde olması gerektiğini ve ne tür fotoğraflar istediğinizi anlatın. Fotoğrafçınız çekim planını sizin gün planınıza göre ayarlayacaktır. Fotoğrafçınızı düğün gününüzün tamamına dahil edebilirsiniz.
Doğru fotoğrafçı kimdir ?

Tabi ki biziz :)))
Hayatınızda ölümsüzlüğüne inandığınız anları yakalayabilen kişi sizin için doğru fotoğrafçı olacaktır. Bu kişiyi bulmak için bütçenizi, düğün mekanı ve yerini dikkate alarak hareket etmelisiniz. Çalışma ücretleri, farklı ebatlardaki baskılar, farklı stillerde çekimler ve fotoğrafçının mekanda geçireceği süreye göre çeşitlilik gösterecektir. Geçmiş çalışmalarını, düğün albümlerini incelemek, referanslarını öğrenmek ve tarzının size uygunluğunu anlayabilmek için randevu ayarlayın.
Düğün mekanını fotoğraflarını, fotoğrafçıya gösterin. Düğün fotoğrafçınızın düğün mekanında uyması gereken kurallar ve kısıtlamalar hakkında bilgilendirin. Beğendiğiniz fotoğraf tarzından örnekler gösterin. Düğün günü, süresi, mekan, yakın akraba ve davetli sayısını gibi bilgileri verin.
Tarzınızı açıkça belli edin. Fotoğrafçının gerçekten sizi dinleyip anladığından emin olun… Fotoğrafçınızın, sizi anladığına inandığınız ve aynı dili konuşuğunuza inandığınız kişi olması çok önemlidir.
Fotoğrafçılık Tarzı ve Stil,
Tarzınıza uygun fotografçıyı bulma konusunda kafanız karışık ve karar veremiyorsanız fotografçı seçme konusunda size yardımcı olabilecek önerilerimiz aşağıdadır.
Geleneksel tarz;
Bu tarzda çalışan fotografçılar daha geleneklere bağlı, poz verdirerek ve detaylara olabildiğince dikkat ederek, daha şekilsel çalışırlar. Bu tip fotografçılar; poz verdirilmiş ve zerafeti ön plana çıkartan albümler hazırlayıp, orta format makinelerle çalışarak, neredeyse tüm ekipman ve ışıklarını çekim yerine taşıyarak, düğün mekanında aktüel bir stüdyo kurarak çalışırlar. Genellikle, müşterinin vereceği çekim listesine göre; seremoni öncesi gelinin, damadın, nedimelerin düğüne hazır haldeki halleriyle; çiftlerin ve alilelerin, birlikte ve tek tek ama biçimsel ve mükemmel poz verdirilmiş fotograflarını, eğer listede varsa, gelinin jartiyer ritüelinden, yaka çiçeklerine kadar bir sürü detayı tek tek fotograflamak isterler. Doğal olarak da bu durum her bir fotograf karesi için ekstra taşınma ve çekim zamanı gerektirir. Seremoniden sonra; hiç beklenmeyen bir anda hiç beklenmeyen bir şekilde, bir sürü insanı biraraya toplayıp, poz verdirerek, grup fotografları çekmeye uğraşır, bu çekilen fotografları düğün sırasında hızla servis yapmak isterler. Bu arada ilk dans, çiçek fırlatma, pasta kesimi gibi aksiyonları geleneksel bakışlarıyla görüntülerler. Çalışma zamanına bağlı olarak 75-150 adet prova fotograftan ve müşterinin hazırladığı poz ve çekim listesine kuralcı bir şekilde bağlı ve diğer çoğu gelinin albümünde görülebilecek, hikaye anlatan fotograflardan ziyade, seçkin, konumlanmış ve bilinen 15-20 fotograflık tipik düğün albümleri hazırlarlar. Neredeyse bütün düğünlerde aynı tarzda fotograf kareleri önceden belirlenir. Fotografçılar bazen prova gününde bile çekim yaparlar, mutlaka çiftlerin düğün öncesi bir günde stüdyoda portreleri çekilir. Sermoni öncesi aile portreleri, davetli grupları, gibi standartlaşmış bir gün planı içerisinde bütün düğün günü fotografçıya endeksli planlanır. Bu tarz daha çok İngiliz düğün fotografçılarının tarzı olarak bilinir.
İngilizler özel gün fotoğrafçılığına çok önem verirlermiş; hatta aile büyükleri çocuklarına ya da torunlarına özel günlerinde (özellikle doğum günlerinde) hediye olarak bir fotografçı gönderirlermiş. Bunu bana düğün fotograflarını çektiğim bir müşterim anlatmıştı. Çok şaşırmış ve etkilenmiştim. Bu anekdot, fotografın ve özellikle özel günlerin fotograflanmasının onların aile ve kültür yaşamında bu denli önemli olmasının; fotografçılık sektörünün gelişimde ne kadar etkili olduğunu farketmemi sağladı. Bunu burjuvazinin geleneği olarak değerlendirmek mümkün ama, yüzyıllar boyu sanatı burjuvazinin beslediği gerçeğini gözardı etmemek gerek. Sanatın tarihsel geleşiminde ressamlara ısmarlama portrelerin ve aile resimlerinin yaptırtılması, yaptıkları resimlerin satın alınması ve bu resimlerin evlerinin baş köşelerinde sergilenmesi geleneği; tarihe malolmuş sanatçıların yaşam süreçlerinde mevcut olmuştur.
Fotojurnalist tarz;
Bu tarz genel bir fotografçılık bakışını ve tamamen geleneksel tarzın tam tersini; anları ve olayları fotograflama temeline dayanır. Tamamen ansal ve bilgi verici ve olduğu gibi esasına sıkı sıkıya bağlıdırlar. Fotojurnalist tarzda çalışan bir fotografçı genellikle gelinin ve damadın giydirilmesi sırasındaki heyecanları başından sonuna kadar fotograflamakla işe başlar. Bu tarz fotografçılar siyah-beyaza sıkı sıkıya bağlıdırlar, fakat renkleri fotograflarında çok iyi kullanan ve bundan hoşlanan ve asla bir listeyi sıkı sıkıya takip etmeyen fotografçılardır. Şaşırtıcı derecede cesur ve rahat; olabildiğince belgesel çalışırlar. Neredeyse her önemli anı gösteren bu belgesel tad ve tarz şaşırtıcı hikaye albümlerin oluşmasını sağlar. Fakat geleneksel aileler bu tarz bir fotografçıdan hoşlanmayabilirler, çünkü geleneksel portreleri, grup aile fotograflarını çekmek istemezler.Yani geleneksel fotografçıların aksine cansıkıcı poz verdirilmiş fotograflardan hoşlanmazlar. Fotojurnalist tarzı benimsemiş bir fotografçı çok hızlı çalışır. Fakat onların enstantene fotografçısı olduğu kuşkusuna kapılmayın, onlar an fotografçılarıdır. Ansal farklılıkları, hem bir fotomuhabiri hem amatör fotografçı hem de profesyonelin gözüyle görebilirler. Çalışma zamanına bağlı olarak, çok sayıda fotograf üretmeleri beklenir. Müşterinin tarzınıza uygun olarak çok hızlı ve çabuk çalışabilirler. Tutarlı kalite ve tarza sahiptirler. Müşterinin isteğine bağlı olarak sürecin tamamında ve burnunun dibinde çalışabilirler.
Esnek fotojurnalizm;
Belki de düğün fotografçılığının en zor ve zahmetli olanı budur. Bu tarzda çalışan fotografçılardan olağanüstü kişisel ve çabuk bir bakışla bu işin üstesinden gelmeleri beklenir. Düğün dergilerindeki fotografların tarzına sahip olan, moda fotografı tadında çalışan fotografçılar bu gruptadırlar. Bu tarz fotografçılar geleneksel fotografçılar kadar kuralcı değillerdir, fakat fotojurnalistler kadar da özgür davranmazlar. İkisinin arasında bir tarzda istediğiniz biçimsel fotografları ve aile grup fotograflarını samimi bir yaklaşımla en iyi anları ve bölümleri çağdaş magazin fotografları tadında ustaca birleştirerek hem geleneksel hem de sıradışı fotograflar çekmek üzere çalışırlar. Detaylar, ifade ve aksiyonlarla ilgilenirlerken, bireylerin rahat poz vermelerine olanak tanırlar. Gerektiğinde modele hissettirmeden poz vermelerine yardımcı olurlar. Sadece gerektiğinde çekimi yönlendirirler. Genel olarak elde taşınan 35 mm kameralar, tele zoom ve genişaçı zoom lenslerle ve minik eşyalarla çok hızlı çalışabilirler. Bu yüzden de doğal ışık ve dış mekanları tercin ederler. Ayrıca, konuklarla istenebilecek son dakika fotograflarını da çok üzülmeden yaparlar. Bir çok çift düğün sürecininin tamamında calışılması ve katlanılması nispeten daha kolay olan her iki tarzı da birleştirebilen bu tip bir fotografçı ile çalışmak isterler. Bu tarz bir fotografçılar mutlaka müşterilerinden bir fotografçılık planı yapmalarını isterler.
Tarz olarak sanırım bunlardan birisini tercih etmek fotoğrafçınıza istediklerinizi anlatmak bakımından faydalı olacak, fotoğrafçınıza yön verecektir.

Bir cevap yazın

Your message*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Name*
Email*
Url